Zdrowie

Czy zachorowałam na RZS po ciąży?

czy mam rzs po ciazy

Reumatoidalne zapalenie stawów – w skrócie RZS. Ogólnoustrojowa, niszcząca stawy choroba – nieuleczalna. Autoimmunologiczna, co oznacza że organizm sam na siebie reaguje agresją. Można jedynie zapobiegać jej niszczącym następstwom poprzez branie leków immunosupresyjnych czyt. obniżających aktywność układu odpornościowego. Choroba ta lubi uaktywnić się po ciąży, a najczęściej rozpoznaje się ją u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Dlaczego w ogóle o niej piszę? Mam powody. Bóle, a raczej sztywność stawów stóp po wstaniu z łóżka rano (i w nocy), również po dłuższym odpoczynku i siedzeniu. Sztywność stawów rąk, czasem łokci i kolan. Takie mam objawy już od drugiego miesiąca po porodzie. To takie swoiste uczucie sztywności, którą jednak stosunkowo łatwo jest mi “rozchodzić”. Badania zrobione, reumatolog odwiedzony – pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: czy zachorowałam na RZS po ciąży.

Garść istotnych informacji o RZS, CRP, ciąży, nadwadze i stresie – powiązania

RZS może zacząć się po ciąży – a raczej jego objawy mogą ukazać się po ciąży. Wpływ na to mają hormony. I zwiększenie masy ciała. RZS przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. Istnieje różnica między przebiegiem RZS u kobiet i mężczyzn. Kobiety częściej chorują na choroby autoimmunologiczne, w tym RZS. Ilość tkanki tłuszczowej u kobiet zwiększa poziom CRP – bo tkanka tłuszczowa wytwarza cytokiny prozapalne. Poziom CRP rośnie również w RZS. Trudniej jest mierzyć zaostrzenia choroby za pomocą CRP w przypadku kobiet z nadwagą. Znane są powiązania RZS min. z chorobami przyzębia, chorobami płuc czy jelit – mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby i przeniesienia reakcji zapalnej na stawy. Otyłość powiązana jest dodatnio z występowaniem RZS ponieważ więcej komórek tłuszczowych = więcej prozapalnych cytokin. Utrata nadmiernych kilogramów powiązania jest z lepszą reakcją na leczenie RZS. Stres zwiększa ilość propozapalnych cytokin – działa podobnie jak nadwaga.

Nie bez powodu podałam te informacje – w ciąży przytyłam 24kg. Do teraz mam nadwagę, a moje BMI to 28,7. Stresów miałam sporo przez całe życie – zmagałam się z depresją, nerwicą i bezsennością.

Jakie wyniki badań świadczą o RZS?

Przed wszystkim nieprawidłowe wyniki badań charakterystycznych dla tej choroby – RF czyli czynnika reumatoidalnego oraz przeciwciał antyCCP. Dodatkowo podwyższone poziomy markerów stanu zapalnego jak OB i CRP.

Moje wyniki badań

Przez całe moje życie miałam prawidłowe wyniki badań – morfologia, OB, CRP – zawsze w normie. Okazuje się, że ciąża i poród to zmieniły. Do szpitala przyszłam z mocno podwyższonym CRP – poziom 9,7mg/l to wysoki poziom, zwłaszcza że zawsze miałam poziom niższy niż 1mg/l. To było zanim jeszcze zaczęto jakiekolwiek procedury (wywoływanie porodu). Potem już badania CRP mi nie zrobiono. Zrobiłam je, wraz z badaniem OB i badaniami RF oraz antyCCP 24 kwietnia. Wyniki to: CRP: 5,9mg/l, OB: 26mm/h, RF: poniżej 20UI/ml, antyCCP: poniżej 8U/ml czyli dwa ostatnie badania typowe dla RZS w normie. CRP i OB nie. Potem zrobiłam badania CRP i OB po tygodniu, 30 kwietnia i tutaj wyniki były już niższe: CRP: 5,6mg/l, OB: 21mm/h. Morfologia zupełnie w normie. Kolejne badania – CRP, OB i morfologię zrobiłam ostatnio – 4 lipca. Wskaźniki CRP i OB spadły, choć nadal nie są w normie: CRP: 5,2mg/l, OB: 17mm/h. Morfologia rzecz jasna w porządku. Wskaźniki stanu zapalnego obniżają się ale nadal są poza normą. Za jakiś czas powtórzę badania RF i antyCCP ale nie ma sensu robienie ich często. Z badań nie wynika diagnoza RZS ale też nie jest wykluczona, ponieważ można mieć tzw. seronegatywną postać tej choroby, a z kolei takie poziomy OB i CRP wcale jej nie wykluczają. Krótko mówiąc: póki co z badań laboratoryjnych nic nie wynika.

Jakie objawy świadczą o RZS?

Dla RZS charakterystyczna jest poranna sztywność stawów trwająca ponad 30 minut. Nie do końca wiem dlaczego tutaj czas jest tak ważnym wyznacznikiem ale tak jest przyjęte. Nie musi ona występować tylko rano – chodzi o to, ze występuje po okresie bezruchu, a większość osób jest w ciągu dnia w jakiś sposób aktywna więc najbardziej odczuwalna jest po okresie nocnego odpoczynku. Bóle stawów, opuchlizna i obrzęk. Objawy stawowe występujące symetrycznie. Stany podgorączkowe, zmęczenie, znużenie. Nadmierne pocenie się. Utrata wagi i brak apetytu. W późniejszym czasie tkliwość stawów, ograniczenie ich ruchomości, problemy z wyprostowaniem palców. Mogą też występować zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

Moje objawy

Występuje u mnie poranna i poodpoczynkowa sztywność stawów. Wielu stawów – w dodatku symetryczna. Odczuwam ją zwłaszcza w stawach skokowych, w stawach rąk. Czasami w stawach kolanowych i łokciowych. Nie odczuwam bólu stawów – żadnego. Nie mam stanów podgorączkowych, nie pocę się nadmiernie. Jestem zmęczona nie bardziej niż zwykle (zwłaszcza że śpię snem przerywanym, czasem tylko 4-5 godzin ale od porodu nie dłużej niż 7 godzin – wiem że to za mało). Jeśli chodzi o masę ciała – nadal mam nadwagę – nie chudnę. Moje stawy nie są rozgrzane, ani opuchnięte. Mimo to nie mogę założyć obrączki do dziś – czyli mam grubsze palce od porodu (a na pewno palec serdeczny prawej dłoni więc pewnie wszystkie), właśnie w stawach. Stopy po porodzie również mam trochę większe.

Co na to lekarz reumatolog?

Lekarz sprawdził wyniki badań, sprawdził stawy skokowe i kolanowe. Wizyta była krótka – powiedział, że czynniki rokownicze mam dobre, ale że coś może się zaczynać. Kazał powtarzać badania co jakiś czas i obserwować objawy.

Czy mam RZS po ciąży?

Chciałabym odpowiedzieć na to pytanie przecząco – w końcu jak stwierdził lekarz reumatolog “czynniki rokownicze mam dobre”. Mimo to, nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie, bo sztywność stawów nadal się utrzymuje, być może jest nawet silniejsza? Trudno to stwierdzić, bo to nie jest ból i łatwo pozbywam się tego dziwacznego odczucia będąc w ruchu. W moim przypadku dopiero czas pokaże czy to ta choroba czy nie. Wciąż karmię synka piersią i myślę że dopiero po zakończeniu karmienia, zrobieniu badań będę mogła coś więcej powiedzieć. Póki co będę powtarzać podstawowe badania co 3 miesiące, zrobię też ponownie badanie RF i AntyCCP.

EDIT 8.02.2020

Bóle stawów minęły zupełnie! CRP jest niższe ale nie jest jeszcze w bezpiecznej normie. Wciąż oscyluje w okolicach 3,5mg/l więc nadal jest dość wysokie. OB nadal na podobnym poziomie. Czy mogę już napisać, że jednak nie mam RZS? Z dużą dozą pewności tak.

Udostępnij: